Skip to content ↓

Our Staff

Staff may be contacted via e-mail using the system:

Full surname followed by first name initial, then @stfpewsey.co.uk

e.g. A Teacher – teachera@stfpewsey.co.uk

Senior Leadership Team

HEADMASTER: Mr David Lee
BA (Hons), MA, PGC (Special Education), QTS

BURSAR: Mr Mark Piper
BSc(Hons), ACA,  Clerk to the Governors

DEPUTY HEAD: Mr Jonty Butler
BSc QTS, Designated Safeguarding Lead, Humanities Co-ordinator (Years 5 to 8), Year 5 Tutor

DEPUTY HEAD (ACADEMIC): Mrs Virginia Neal
BSc (Hons) PGCE, Head of Maths and Science

NURSERY MANAGER: Mrs Maria Urbieta-Myers
QTS, Little Saints Nursery Manager

 

Teaching Staff

  • Mrs Rachel Ashman BSc Hons PGCE EYPS PGCEY, Reception Teacher & EYFS Co-ordinator
  • Mrs Donna Belsey NVQ3, PE & Sports Coach, Swim Squad Co-ordinator
  • Mrs Ginny Bond BA Hons, SPLD Cert, Learning Support Assistant
  • Mrs Abby Bracken BA Hons PGCE, Head of Drama & LAMDA
  • Mr Kevan Brown BA Hons, QTS, Director of Sport, Maths, Year 6 Tutor
  • Mrs Marisa Cordery BA Hons, Teaching Assistant
  • Miss Samantha Davey, Year 3 Class Teacher
  • Mrs Liz Elvins BSc Hons PGCE Dip SpLD, Learning Support Teacher
  • Mrs Nadine Finlay, BA, QTS Pre-Prep Leader, Year 2 Class Teacher
  • Mrs Kay Francis BEd Hons, Director of Music
  • Mrs Katy Hawkins BA Hons PGCE, Year 5 Tutor
  • Miss Becki Lawton BA (Hons), QTS, Year 1 Class Teacher
  • Mrs Samantha Lee BSc (Hons), PGCE, Learning Support Teacher
  • Mrs Jo Martin BA Hons PGCE, English, Maths
  • Mrs Sandra Parish BA Hons PGCE, Head of Modern Languages
  • Mrs Jo Parkes MA BEd Hons, Teaching & Learning Co-ordinator, Head of Art & DT, Year 6 Tutor
  • Mr Zach Pettifer, Gap Assistant, Holiday Camp Leader
  • Mrs Amelia Shaw BEd Hons, Learning Support Assistant
  • Mr Paul Spencer BA (Hons), PGCE, Head of English, Year 5 Tutor, Sports Coach
  • Mrs Liana Round-Turner BSc, GTP, QTS, Year 4 Tutor
  • Miss Shelley Rudman BSc, Sports Coach
  • Mrs Rachel Stone BA Hons PGCE, Year 4 Class Teacher
  • Mrs Melanie Theobald NVQ3, Teaching Assistant
  • Miss Verity Tippetts Gap Assistant
  • Ms Rose Tomlin MA, BSc, GCE, QTS, NASENCO Head of Learning Support
  • Mrs Iona Wigg MA (Hons), PGCE, French Teacher (Pre-Prep and Nursery)
  • Miss Bea Williams Gap Assistant
  • Mrs Trudi Young NVQ 3, Learning Support Assistant

Little Saints Nursery Staff

  • Miss Charlotte Grew Gap Assistant
  • Mrs Holly Hillier Level 3 Diploma (Early Years Educator), Room Leader Acorns
  • Mrs Michelle Hughes, BA (Hons) Early Childhood Studies, EYP
  • Ms Amelia Hyde Level 3 Diploma, EYP
  • Mrs Nikki Kimber Level 5 Diploma, Deputy Nursery Manager, Nursery DSL
  • Miss Amber Lester, Apprentice
  • Miss Hattie Martin, Level 3 Diploma (Early Years Educator), Assistant Room Leader
  • Miss Starr Norcliffe, Level 2 Early Years Practitioner, EYP 
  • Mrs Amy Patten, EYP
  • Miss Heidi Rechart NCFE CACHE L2 Cert, EYP
  • Mrs Olivia Smart Level 3 Diploma, EYP Level 3
  • Mrs Sarah Stringer NVQ3, EYP
  • Mrs Holly Van Lochem BA (Hons), PGCE, Room Leader Pre School, Outdoor Learning

Administrative Staff

  • Mrs Danita Peacock, Headmaster’s PA
  • Mrs Katie Kornicka, School Secretary
  • Miss Caroline Stanley Marketing & Admissions Manager
  • Mrs Julie Thomas, HR Manager
  • Mrs Stephanie Thompson BSc, Nursery Administrator
  • Mrs Sarah Thorneycroft MSc, BSc (Hons), Finance Officer

Support Staff

  • Miss Lucy Baish, Catering Department
  • Mrs Audrey Burch, Catering Department
  • Mr Clive Hibberd, General Caretaker and Minibus Driver
  • Miss Fiona Rawson, Catering Department
  • Mrs Sue Sands, Domestic Staff
  • Mr Adam Stephens, Estate Manager
  • Ms Jo Williams, Catering Department
  • Mr Trevor Wilson, Premises and Groundskeeper
  • Mrs Tracey Wood, Domestic Staff

Visiting Staff

  • Miss Rosemary Burn MA LTCL, Piano
  • Mr Neil Bromley, Fencing Coach
  • Mrs Karen Brown, Sewing, Craft, DT/Science Clubs
  • Mrs Diane Charlesworth AGSM FISM, Singing
  • Mr Tim Crouter BA Band Studies, Brass
  • Mrs Elizabeth Flower GMus(Hons) RNCM, Strings
  • Mr Sam Goffen, Guitar & Drums
  • Mr Jon Gregory, Tennis Coach
  • Mrs Susie Hutchison ARCM Dip.RCM, Flute
  • Mr James McDonald, Archery Coach
  • Mrs Abigail Pack Orienteering Coach
  • Mrs Helen Pysanczyn FTCL BA (Hons) PGCE, Clarinet, Recorder and Saxophone
  • Mrs Sarah Sainsbury BEd (Hons), Piano
  • Mrs Heloise Tofts Pottery Club Leader
  • Mrs Judy Weeks CT AMBRSM, Piano
  • Mr Martin Wright, Tennis Coach